Co to jest spadek?
Można przyjąć, że pod pojęciem tym kryje się ogół praw i obowiązków zmarłego, który przechodzi na jego spadkobierców w drodze dziedziczenia. Oznacza to, że spadek obejmuje nie tylko majątek, ale również długi.
Prawo do spadku nabywasz już w momencie jego otwarcia (śmierci zmarłego) lub otwarcia testamentu (jeśli spadkodawca spisał swoją ostatnią wolę). Początkowo jest to jednak tylko etap przejściowy. Możesz więc spadek:
- odrzucić,
- przyjąć wprost – z pełną odpowiedzialnością za długi,
- przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza – z ograniczeniem odpowiedzialności za zobowiązania zmarłego do wartości odziedziczonego spadku.
Na złożenie oświadczenia masz 6 miesięcy, a termin ten liczy się od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
Jeśli nie podejmiesz wówczas żadnych kroków, spadek uznaje się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.
Czym jest stwierdzenie nabycia spadku?
Stwierdzenie nabycia spadku to
postanowienie potwierdzające prawa poszczególnych osób do majątku po zmarłym. Ustala wówczas, kto jest spadkobiercą oraz w jakich częściach poszczególne osoby dziedziczą majątek.
Co ważne postępowanie o nabycie spadku można przeprowadzić w każdym czasie nawet 50 lat po śmierci spadkodawcy. Postępowanie takie co do zasady przeprowadza spadkobiorca, jednak może je przeprowadzić również wierzyciel spadkodawcy, osoba uprawniona do zachowka, zapisobiorca, wykonawca testamentu.